Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska i huvudsak bedriva hållbarhetsförädling av varor, processer och logistikflöden, innefattande utveckling, implementering samt optimering av resurseffektiva och miljömässigt hållbara lösningar. Därutöver ska bolaget bedriva uthyrning av kyl- och fryslagerplatser samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 54 052 | 78 601 | 63 451 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 196 | 17 727 | 12 509 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -929 | 12 121 | 9 673 |
| Årets resultat (tkr) | 813 | 7 042 | 6 010 |
| Summa tillgångar (tkr) | 138 807 | 135 517 | 139 403 |
| Antal anställda | 41 | 44 | 42 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 54 052 | 78 601 | 63 451 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 196 | 17 727 | 12 509 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -929 | 12 121 | 9 673 |
| Årets resultat (tkr) | 813 | 7 042 | 6 010 |
| TILLGÅNGAR | 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 128 680 | 126 779 | 131 101 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 10 127 | 8 737 | 8 302 |
| Tillgångar (tkr) | 138 807 | 135 517 | 139 403 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 17 405 | 16 592 | 29 550 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 9 213 | 10 779 | 7 647 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 93 579 | 90 536 | 52 469 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 18 610 | 17 610 | 49 737 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 138 807 | 135 517 | 139 403 |
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 278 | 1 012 | 1 049 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 15 043 | 20 372 | 17 291 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 236 | 8 287 | 6 454 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 41 | 44 | 42 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 318 | 1 786 | 1 511 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 550 | 674 | 590 |
| Vinstmarginal | 5.9% | 22.6% | 19.7% |
| Soliditet | 17.3% | 18.0% | 25.1% |
| Kassalikviditet | 52.2% | 47.5% | 15.9% |
AB Allson Kyl & Fryslager ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Allsona AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-04.
Bolaget ska i huvudsak bedriva hållbarhetsförädling av varor, processer och logistikflöden, innefattande utveckling, implementering samt optimering av resurseffektiva och miljömässigt hållbara lösningar. Därutöver ska bolaget bedriva uthyrning av kyl- och fryslagerplatser samt annan därmed förenlig verksamhet.